Kategorie
Uśmiech

Wrzuć coś na ząb

Jeszcze nie tak dawno temu noszenie aparatu ortodontycznego było niepopularne – osoby poprawiające w ten sposób swój zgryz z zawstydzeniem zasłaniały usta, uśmiechały się powściągliwie i często były obiektem żartów.

Na szczęście sytuacja się zmieniła i to diametralnie – korekcja zgryzu i noszenie aparatu zaczęło być modne. Młodzież przestała się wstydzić tego, że korzysta z pomocy ortodonty. Aparaty zaczęły być popularne także wśród ludzi dorosłych – nawet osób znanych i gwiazd, które chcą, aby ich uśmiech był piękniejszy i bardziej odważny.

Obecnie oferta na rynku jest bardzo szeroka, a wybór dostępnych materiałów i kolorów jest jedynie kwestią kosztów.

Dużą popularnością, poza zamkami metalowymi, cieszą się zamki estetyczne, które mają różne odcienie (można je dopasować idealnie do koloru naszych zębów), mogą to być zamki ceramiczne, porcelanowe, czy kryształowe.

Na zamki zakłada się specjalne gumki i wybór ich koloru jest również bardzo szeroki – od takich praktycznie niewidocznych, po bardzo jaskrawe – wszystko zależy od efektu, jaki chcemy wywołać, naszego temperamentu i odwagi.

Jeśli zależy Wam jednak na wyjątkowo dyskretnym aparacie, który pozostaje praktycznie niewidoczny, warto zastanowić się nad aparatem lingwalnym (stały aparat umieszczany na wewnętrznej stronie zębów – “językowej”) lub aparatem Invisalign (w formie przeźroczystej nakładki).

Pamiętajmy, że proste zęby to nie tylko kwestia estetyczna – dbając o piękny uśmiech, leczymy też wady zgryzu, ułatwiamy sobie rozdrabnianie pokarmu, a co za tym idzie trawienie i zapobiegamy próchnicy, bo proste zęby łatwiej czyścić.