W trakcie leczenia ortodontycznego, przeważnie co 4-6 tygodni, odbywa się regulacja aparatu podczas wizyty kontrolnej. Systematyczność ma niebagatelny wpływ na przebieg leczenia, dlatego staraj się nie opuszczać wizyt!
Jak mówi Bartłomiej Iwańczyk, lekarz dentysta z Kliniki Stomatologicznej Laserdent w Warszawie, wizyta kontrolna w trakcie leczenia polega na zmianie łuków aparatu, które w różnym stopniu i z różna siłą działają poprzez zamki na zęby powodując ich powolne uszeregowanie.
– Ortodonta zakłada też różne ligatury i łańcuszki blokując zęby w grupy i dzięki czemu może przesuwać poszczególne zęby lub grupy zębów – dodaje.
Nie wszyscy widzą sens odwiedzania ortodonty po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Bartłomiej Iwańczyk komentuje to w ten sposób:
– Ortodonta sprawdza stan i utrwalenie skończonego procesu leczenia. Można na tym etapie, w razie przemieszczania się zębów, wykonać płytkę (aparat wyjmowany stosowany w nocy) korygującą pozycję zębów.
Wizyty kontrolne przebiegają dosyć szybko i sprawnie, chyba że pojawią się nieoczekiwane sytuacje, jak np. odklejenie się zamka albo pierścienia, wtedy wizyta trwa trochę dłużej. Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja poza gabinetem ortodontycznym natychmiast umów się na wizytę, ponieważ możesz te części mogą podrażniać dziąsła. Długość wizyty uzależniona jest także od dbałości o aparat oraz higienę jamy ustnej. Im bardziej pielęgnujesz swój uśmiech, tym mniej spędzasz czasu na fotelu stomatologicznym.
Jak czujesz się mając aparat ortodontyczny na zębach? Widzisz już jakieś efekty?
A może jesteś z tych, którzy się jeszcze zastanawiają?