Kategorie
Zdrowie

Jak dbać o zęby w ciąży

Często można spotkać się z opinią, że przez ciążę i karmienie piersią stan uzębienia kobiety może ulec dramatycznemu pogorszeniu.

Podstawą profilaktyki jest, jak w każdej innej sytuacji, odpowiednia higiena jamy ustnej. Nawet jeśli cierpisz z powodu krwawienia dziąseł nie odpuszczaj sobie codziennego, dokładnego szczotkowania zębów – przynajmniej rano i wieczorem. Staraj się, aby zabieg ten trwał co najmniej 2 minuty. Zmieniaj szczoteczkę ok.co 3 miesiące. Ważne też, aby pasta,której używasz była z fluorem – jej „smak” i zapach możesz dostosować do swoich aktualnych preferencji.

Jeśli jest taka potrzeba – wylecz ubytki. Nie ma potrzeby odwlekania wizyty u dentysty do zakończenia ciąży. Wystarczy, że poinformujesz swojego lekarza o tym, że spodziewasz się dziecka. Stomatolodzy dysponują zarówno odpowiednim i bezpiecznym znieczuleniem, jak i w razie potrzeby, mogą przepisać antybiotyki, które nie wpływają na ciążę. Powinnaś unikać zdjęć rentgenowskich robionych zazwyczaj przy rozpoczynaniu leczenia ortodontycznego i przy leczeniu kanałowym.

Jak dbać o zęby w ciąży
photo credit: Schwangerschaft via photopin (license)

Jeśli masz kamień nazębny – umów się do stomatologa na jego usunięcie. W ciąży można wykonać skaling tradycyjnymi metodami. Badania wskazują na związek chorób przyzębia i stanów zapalnych jamy ustnej z wystąpieniem przedwczesnego porodu i niską wagą urodzeniową dziecka.

Ogranicz spożywanie cukru i słodyczy – wyjdzie to na zdrowie zarówno twoim zębom, zdrowiu dziecka, jak ułatwi zachowanie figury. Zadbaj o odpowiednią ilość wapnia w diecie.