Fluoroza nie jest chorobą, lecz problemem kosmetycznym. Powstaje w okresie rozwoju szkliwa wskutek oddziaływania nadmiernej ilości związków fluoru na ząb. Znacznie częściej powstaje na zębach stałych niż na mlecznych. Nie przyczynia się do powstawania próchnicy. Zęby są zdrowe, a ich jedynym defektem są białe bądź brązowe odbarwienia oraz plamki na szkliwie i powierzchni zębów, które niestety są trwałe i mogą się przyciemniać.

Najczęściej fluoroza dotyka dzieci, ponieważ spożywają fluoryzowane suplementy, myją zęby smakową pastą z fluorem, którą dosyć często połykają. W łagodnym stadium zmiany rozpoznawalne są jedynie przez dentystę, a w umiarkowanym powstają białe plamki. Brązowe odbarwienia i ubytki charakterystyczne są dla zaawansowanej fluorozy, która bardzo rzadko występuje. Przeważnie stomatolodzy spotykają się z łagodnym bądź umiarkowanym stanem.
W trosce o Twoją pewność siebie i niezawodny uśmiech, medycyna stomatologiczna ma kilka patentów, więc możesz odetchnąć z ulgą i uśmiechać się od ucha do ucha. Leczenie polega na wybielaniu zębów oraz maskowaniu plamek. W zaawansowanym stadium zęby pokrywa się lakiem bądź zakłada się licówki.
W odpowiedzi na “Fluoroza, czyli jak żyć ze szkliwem plamkowym”
Ja mam fluoroze od dłuszszego czasu i bardzo wstyd mi się uśmiechać :c zawsze gdy zaczynam się śmiać to zasłaniam buzie ręką … Dentysta już grzebał mi w tym zębie ale to nie poskutkowało i boje się ze nie da się nic z tum zrobić … Mam okropne kompleksy codziennie płacze są jeszcze na to sposoby ?