Kategorie
Dieta Próchnica

Dieta dla zdrowych zębów i pięknego uśmiechu

Pokaż mi swój obiad, a powiem ci, kim jesteś. Nikt nie ma chyba wątpliwości, że to co jemy wpływa na nasze życie, a nasz styl życia ma wpływ na jakość, formę i kaloryczność naszych posiłków. Gdy żyjemy w pędzie, często nie zastanawiamy się nad tym, jakim paliwem się napędzamy i jakie skutki będzie to miało dla nas w przyszłości.

Dieta na także wpływ na nasze zęby – na to, czy są mocne, zdrowe i narażone na próchnicę i inne choroby.

Chcemy zaproponować Wam kilka prostych zasad dietetycznych, które pomogą zachować Wam zdrowy i piękny uśmiech na dłużej.

1. Ogranicz słodycze – cukier stanowi pożywkę dla szkodliwych dla naszych zębów bakterii, a produkty przemiany materii tych bakterii trwale uszkadzają nasze szkliwo. Dodatkową motywacją dla ograniczenia cukrów prostych w diecie, niech będzie ich szkodliwy wpływ na naszą sylwetkę – gdy zobaczycie w lustrze swoją idealną figurę, uśmiech zapewne sam się pojawi:)

2. Jedz pokarmy bogate w wapń, który stanowi budulec kości i zębów. Poza produktami mlecznymi dostarczysz go do organizmu jedząc np. migdały i orzechy, figi, pestki słonecznika, mak, sezam, siemię lniane, ryby, jarmuż, brokuły, soję, fasolę….

3. Ryby i owoce morza są także bogate w fluor, który odpowiada za budowę szkliwa nazębnego. Pierwiastek ten znajduje się także w kawie i herbacie, ale uważaj, bo picie tych napojów może powodować przebarwienia (uwaga także na czerwone wino i produkty sztucznie barwione i zawierające dużo szafranu i kurkumy).