Kategorie
Zdrowie

Chore zęby to chory organizm!

Nieleczone, zaniedbane zęby to nie tylko poważny dyskomfort estetyczny, ale także prawdziwe niebezpieczeństwo dla organizmu. Bakterie wywołujące próchnicę sieją prawdziwe spustoszenie we wnętrzu ludzkiego ciała uszkadzając m. in. serce i nerki. To raczej nie jest powód do radosnego uśmiechu, ale obgryzać paznokci ze strachu także nie ma co… w końcu to tylko najczarniejszy scenariusz!

Bakterie, które przez zaniedbanie zadomowią się w zębie wydzielają enzymy i toksyny, które za pośrednictwem naczyń krwionośnych wędrują po naszym organizmie. W ten sposób docierają m. in. do stawów, powodując bolesne stany zapalne, a nawet trwałe uszkodzenia oraz do serca, gdzie spowodować mogą zapalenie mięśnia sercowego, zastawek, a w skrajnych przypadkach przyczynić się do zawału! Bakterie harcujące w naszych zębach atakują również swoich najbliższych sąsiadów, czyli gardło i zatoki. Paciorkowce, bo o nich właśnie mowa, są częstą przyczyną stanów zapalnych migdałków podniebiennych i otaczających je tkanek miękkich gardła. Atakują także zatoki szczękowe, powodując bolesne stany zapalne.

W skrócie – istna groza. Już widzę Wasze paniczne spojrzenie, przelęknione obmacywanie wszystkich zębów i prześwietlanie ich za pomocą łazienkowego lustra. Teraz zupełnie innego znaczenia nabierze dla Was fraza: „Warto dbać o zęby!”. „Nie taki diabeł straszny jak go malują”. Odwiedzajcie nas częściej, a też się o tym przekonacie.